40003, Ukraine
Sumy, Kharkivska str., p/o 12
Commercial Department
+38 (0542) 67-42-14


Вишивка – поезія душі та оберіг!

10 листопада – Міжнародний день вишивальниць. Його почали відзначати нещодавно – з 2013 року, дату обрали невипадково. Вона збігається з Днем святої Параскеви Іконійської, великомучениці III сторіччя. Вона вважаєть­ся покровителькою шанувальників вишивки.

Мистецтво вишивки існує стільки ж, скільки й людська цивілізація. Особли­вого розвитку творчість вишивання набувала після запровадження християн­ства на території Київської Русі. В Україні при великих монастирях та церквах працювали школи і майстерні, де дівчат навчали народному мистецтву вишив­ки, а послушниці та черниці гаптували церковний одяг, покривала, ікони, руш­ники для прикрашання образів.

Карколомний ривок вишивка зробила у XIX ст. Тоді в Україні у містах з’явилися майстерні й ательє, де можна було пошити та вишити одяг на будь-який смак. По­ява фабричних тканин, штучних барвників та доступ­ність схем для візерунків вишивання — все це сприяє популяризації мистецтва серед жінок. Вишиті гобелени, килими, верхній одяг, скатертини, серветки, рушники, аксесуари (пояси, сумочки), щоденний та свят­ковий одяг — все це прикрашалося вишивкою. Причому кожен регіон України мав свої улюблені техніки вишивання та поєднання кольорів.

У сучасному світі гаптування перетворилось на приємне хобі. Психологи стверджують, що вишивання ідеально заспокоює та напрацьовує такі риси, як наполегливість та акуратність.

Наші вишивальниці-хіміки підтверджують позитивний вплив улюбленого хобі на емоційне самопочуття.

– Дивно, але копітка робота з голкою та бісером не напружує після насиче­ного робочого дня, а навпаки – розслабляє, і навіть знімає втому, – зазначає Валентина КОВАЛЕНКО (ОЦДТ).

Валентина Миколаївна займається вишивкою шість років. У її колекції є вишиті бісером рушники, предмети одягу, різнопланові картини та багато робіт на церковну тематику. Ікони – це особли­вий оберіг, а якщо в процесі вишивки до них додається душевне тепло вишивальниці та добрий посил, рукотворний образ набуває потужної енергетичної сили. Пані Валентина здебільшого дарує іменні ікони своїм рідним, друзям, як знак щирої любові та теплих друж­ніх стосунків.

Балувала вишиваними подарунками своїх близьких і Ольга ГУЙВА.

– Я оздоблювала вишивкою бісером футболки поло: різноманітні українські орнаменти, квіткові мотиви, – розповідає Ольга Миколаївна. – Одна з найулюбленіших робіт – картина з піонами, над якою працюва­ла близько місяця. Та й над «вовками» довелося ретельно потрудитися. Поки що зробила паузу у вишивці, а створені роботи і досі гріють душу.

Пропонуємо ознайомитися з колекцією робіт наших вишивальниць на 11 ст. газети. Можливо, ви весь час хотіли спробувати свої сили у вишивці і ніяк не наважувалися? Нехай приклад на­ших майстринь стане натхненним поштовхом для створення вашого першого вишитого шедевру. А якщо своїй роботі хочете додати символізму, візьміть до уваги прикмети та нотатки досвідчених українських вишивальниць.

За багатовікову історію розвитку вишив­ки люди не раз помічали вплив різноманіт­них візерунків на життя та долю людини. Шляхом нанесення таємничих зображень на тканину, кожен намагався змінити своє життя на краще, уникнути біди, вплинути на одужання, привернути любов і т.д. Саме так і з’явилися на світ загадкові прикмети, пов’язані з вишивкою, до яких більшість майстринь прислухається навіть сьогодні.

Під час вишивки оберегів мудрі май­стрині завжди строго дотримувалися го­ловного правила. Якщо річ вишивається з метою отримання або посилення чогось (на багатство, любов, удачу), тоді полотно необхідно вишивати на зростаючий місяць. У протилежному випадку (якщо людина ба­жає позбутися хвороби, псування і т.д.) до роботи приступають під час спадаючого мі­сяця. Далі продовжувати вишивку можна в будь-який зручний час. Також важливим є і настрій майстрині, так як від нього зале­жить сила виробу.

Крім перерахованого вище, ви повинні визначитися зі своїм бажанням і знайти від­повідне зображення для вишивки, яке по­сприяє здійсненню задуманого. Наприклад:

* Вишивка пар тварин, птахів або лю­дей сприяє сімейному благополуччю та зу­стрічі зі своєю половинкою. Якщо ви хоче­те зустріти своє кохання, або поліпшити відносини повісьте в будинку полотно із зображенням пари вовків.

* Вишивка з ангелами сприяє вагітності та народженню дитини.

* Журавлі, розташовані поряд з сосновими гілками або деревами, символізують міцне здоров’я.

* Полотно з кораблем допомагає привернути удачу і поліпшити матеріальне становище.

* Золота рибка (або коропи) – багатство, успіх, благополуччя.

* Виноградне гроно означає достаток і радість.

* Тим, хто потребує підтримки необхідно вишивати пейзажі із зображенням гір – символа підтримки, допомоги і захисту.

* Квіти ірису допоможуть зберегти молодість і красу.

* Зображення води на вишивці може принести своєму власникові благополуччя та міцне здоров’я.