40003, Ukraine
Sumy, Kharkivska str., p/o 12
Commercial service
+38 (0542) 67-42-14


Жінки, які увійшли в історію

Важко переоцінити роль жінки у суспільстві: з неї почи­нається людське життя, вона – берегиня роду. Але не тіль­ки. Жінка яскраво може реалізовуватися і в інших сферах – виробництво, наука, культура, спорт тощо. Їй до снаги робити відкриття, ставити рекорди, вписувати своє ім’я в літопис історії.

На нашому підприємстві теж працювали жінки, які за­пам’яталися своїми виробничими досягненнями. Музей трудової слави ПАТ «СУМИХІМПРОМ» зберігає фото двох жінок, які очолювали важливі виробничі підрозділи. Те, що жіночий колектив центральної лабораторії очолювала жінка було звичною справою, а от бути начальником виробничо­го цеху за всю історію під­приємства видалося лише одній жінці. Лідія ЄВТУ­ШЕНКО у 70-ті роки ми­нулого століття керувала суперфосфатним цехом. Великий допоміжний цех – контрольно-вимірюваль­них приладів та автомати­ки – кілька років очолюва­ла Лідія РОЖКОВА. Нині на керівних посадах вироб­ничих цехів – виключно чоловіки. Єдиний виняток – заступниця начальника котельного цеху Наталія ЩЕРБІНА, яка на цій посаді працює 17 років.

– На підприємстві я вже 25 років, – розповідає Наталія Іванівна. – На початку своєї трудової біографії працювала майстром зміни, майстром з експлуатації котлів, а згодом мене призначили начальником центральної котельні. Я стала першою і єдиною жінкою, хто працював на цій посаді. Тоді ще й виробничі масштаби були серйозніші – зараз працює три котли, а тоді в роботі було їх 17. Так сталося, що здебільшого доводилося працю­вати з чоловіками. Не скажу, що відчувала до себе якесь зневажливе став­лення з їх боку. Навпаки, завжди відчувала їх підтримку в роботі, надій­ність та відповідальність.

З роками кількість жінок на виробництві збільшувалася. Двічі головами профкому обирали пред­ставниць прекрасної статі – Віра ЛАВРИК, Валентина РИБАЛКО. До того ж, Віра Іванівна увійшла в історію як перший директор з економіки, фінансів та соціальних питань, а також виконачий директор. Першою жінкою, яка очолила ЦВТК була Людмила КОРОЛЬОВА. Єдиною в історії підприємства дирек­тором з якості була Наталія ПРОХОРЕНКО.

Нині 39% колективу сумських хіміків – це жінки. До того ж, 20% з них обій­мають керівні посади – майстри, інженери, керівники підрозділів. Об’єднаний профком, юридичний департамент, централізований відділ технічного контро­лю, комбінат громадського харчування, медико-санітарну частину, Палац куль­тури «Хімік», службу з соціальних питань, відділ кадрів, загальний відділ, відділ економічного планування та аналізу господарчої діяльності, відділ організації праці та заробітної плати, відділ сертифікації та стандартизації, відділ інформа­ційних технологій, відділ охорони навколишнього середовища очолюють пре­красні жінки.

У цьогорічному рейтингу кращих майстрів ПАТ «СУ­МИХІМПРОМ» лише одна жінка – майстер зміни цеху нейтралізації Тетяна ЗОЛОТАР. Вона отримала звання «Майстер 2 класу». На підприємстві Тетяна працює з 2009 року. Почесне звання вона отримує вдруге. Перший раз її відзначили у 2011 році, тоді працювала у вапняно­му цеху. Тетяну Золотар на підприємстві знають ще і як спортсменку – вона неодноразово виборювала призові місця у змаганнях з плавання.

Спорт – ще одна галузь, де жінки впевнено б’ють рекорди.

На змаганнях з лижних перегонів рекордного результату – 11 хвилин і 1 се­кунда – досягла Лариса КОТЕНКО, апаратник розсіву ЦСМД. Попередній лижний рекорд ПАТ «СУМИХІМПРОМ» належав теж Ларисі – 11 хв і 3 секун­ди. А перший свій рекорд на підприємстві дівчина поставила у 2014 році, тоді він становив 12 хв і 32 секунди.

– Займатися лижним спортом я почала з 6 класу, – розповідає Лариса. – Всерйоз займалася 4 роки, а потім це переросло в улюблене хобі, яке маю можливість удосконалювати під час хімпромівських змагань. Прагну не втрачати форму, не забувати техніку та встановлювати нові рекорди.

Ольга МАЙБОРОДА, майстер зміни ЦГС – рекордсменка ПАТ «СУМИХІМ­ПРОМ» з плавання та дартсу.

Ольга зізнається, що для неї плавання – не просто спортивне хобі, а любов всьо­го життя. Було багато захоплень: легка атлетика, танці, акробатика, великий теніс, лижі, баскетбол, ковзани, і навіть кікбоксинг, але з плаванням це була любов з пер­шого заняття. Дартс в житті з’явився значно пізніше.

– Дартсом захоплювався мій чоловік Саша, – розповідає Ольга. – А я, як азарт­на людина, почала з ним змагатися. Пізніше спробувала себе на хімпромівських змаганнях. Цей спорт не відразу мені підкорився, але я не з тих, хто так просто здається. І цьогорічний рекорд в 335 очок цьому підтвердження.

Бажання розвиватися та розширювати коло інтересів Ольга виховує і в своїх дітях:

– Зараз мої старші діти займаються танцями, мають не один десяток перемог в різноманітних конкурсах. Перш за все я поважаю їх вибір. Макар мріє стати біат­лоністом, але для цього виду спорту він ще замалий. І якщо одного разу він прийде і скаже, що кидає танці і буде займатися біатлоном чи чимось іншим, я сперечатися не стану. Він має право на власні рішення, досягнення, помилки й перемоги.

Ось такі наші жінки-хіміки – мудрі, неповторні, завзяті, помірковані й та­лановиті. Вони варті того, щоб ними пишалися і цінували не лише з нагоди жіночого свята, а всі 365 днів у році.

  Начальник суперфосфатного цеху Лідія ЄВТУШЕНКО

 

Начальник ЦЦ КВПтаА Лідія РОЖКОВА з колективом і делегацією з Куби

 

Заступник начальника котельного цеху Наталія ЩЕРБІНА

 

Майстер зміни цеху нейтралізації Тетяна ЗОЛОТАР

 

Апаратник ЦСМД Лариса КОТЕНКО

 

 Майстер зміни ЦГС Ольга МАЙБОРОДА