40003, Украина
г. Сумы, ул. Харьковская, п/о 12
Коммерческая служба
+38 (0542) 67-42-14


Повелителі слова газети «Хімік»

Вони зажди в руслі подій та в пошуках вдалих репортажів, але здебільшого завжди – за кадром. З нагоди ювілею газети ми розповімо вам про тих, хто творив хімпромівське друковане видання на етапі різних поколінь та часів.

1957-1965 рр. 

Першим редактором газети «Хімік» було призначено Івана Романовича ГЕТЬМАНСЬКОГО. Він згуртував навколо себе команду цехових кореспондентів. Активісти підрозділів заводу, які мали хист до володіння словом, створювали цехові стіннівки. Редактори стіннівок об’єдналися в першу групу робкорів газети. Перші газети виходили без фотографій, трохи пізніше з’явилися портрети та репортажні знімки. Фотографом газети був Михайло Григорович ЗУБКО.

Зростав завод, розширювалося виробництво, вводилися в дію нові цехи з виробництва сірчаної кислоти і суперфосфату – освоєно випуск гранульованого суперфосфату. У 1963 році відбувся пуск двоокису титану, на імпортному устаткуванні, за технологією зарубіжного досвіду. Суперфосфатний завод переростає у багатопрофільне підприємство. З’являються перші трудові нагороди й досягнення, які історія зберігає у підшивках газет та музейних експозиціях.

1965 – 1977 рр.

Євген Йосипович БУРДО зріс із робкора до редактора газети. Перше робоче місце на заводі – апаратник цеху двоокису титану. За часів його редакторства газета

поповнилася матеріалами літературного характеру. Євген Бурдо мав багато захоплень – спорт, фотографія, поезія та письменництво. Він був членом літературного гуртка хімкомбінату, який організував та очолив поет-літератор Петро Миколайович ГУЛЬКОВСЬКИЙ (інженер відділу постачання). Активним дописувачем став і Володимир Леонтійович НІКІТЕНКО, кочегар котельного цеху.

У 70-ті роки продовжували зводити нові цехи, за новими вітчизняними технологіями – цех з виробництва амофосу, цех фосфорної кислоти, цех фторсолей, СКЦ №5, допоміжні цехи, а також будувалося житло й розширювалася соціальна інфороструктура хімкомбінату.  Газета «Хімік» перетворилася на трибуну ключових подій на підприємстві, двох сторінок вже було мало для численних публікацій, тому ухвалено рішення розширити газету до 4 сторінок та збільшити тираж.

1977-2005 рр.

Найбагатший стаж редакторства – 28 років – у Володимира Леонтійовича НІКІТЕНКА. Його трудовий шлях на підприємстві є прикладом цілеспрямованості. Прийшов на завод Володимир Леонтійович маючи середню освіту, влаштувався до котельного цеху. Зацікавившись позаштатною роботою в газеті, маючи талант до майстерного володіння словом, він твердо вирішив вийти на журналістську ниву. Заочно закінчив Київський університет ім.Т.Г.Шевченка, факультет журналістики, отримав досвід роботи в молодіжній обласній газеті «Червоний промінь», випустив три збірки власних віршів.

Один з багатьох його віршів – про перший робочий день на заводі.

Моя життєва дорога

3 грудня. Яскраво сніг іскриться.

Бентежно мати вийшла за поріг.

Цей день уже багато років сниться.

Навіки день цей в серці я зберіг.

Я йду полями прямо до «Хімпрому»,

Десятирічний школи випускник,

Щоб, повернувшись, заявити вдома,

Що відтепер я хімік-робітник.

Усміхнено зустріли : «Що ти вмієш?»

Знітився я плечима в унісон.

«Ну що ж, дружище, що з тобою вдієш?

В нас робітничий тут один закон.

В нас робітничі тут, й нічні є зміни.

В які не можеш тихо й мирно спать.

Прийшов ти із села, то неодмінно

На робітничі ноги треба стать».

І тихо повели мене в котельню,

Дали і вагонетку й кочергу.

Палило очі полум’я пекельне,

Вискакував, втирався на снігу.

Сорочка не всихала,вся скафандром

Стояла, як на зміну заступав.

А на котлі ввижалися і мандри,

Й дороги дальні, про які не знав.

3 грудня. Я іду бадьоро

Веселими полями на «Хімпром».

Співають груди на усі мажори,

Вітають всі за руку: «Будь здоров!»

При Володимиру НІКІТЕНКУ відкрито місцеве радіо на чолі з редактором з радіомовлення Василем ЖИТНЯКОМ.

2005-2009 рр.

На посаді редактора газети «Хімік» працює молода й енергійна випускниця Харківського національного університету ім. В.Н. Кармазіна Ірина СТЕГНІЙ. До творчої співпраці долучаються позаштатні дописувачі – Василь ЧМІЛЬ, Ксенія ШПИЛЬКА. Фотографом у редакції працює Надія Андріївна ВОЛІКОВА.

У газеті поруч з публікаціями про виробництво з’являються історії хімпромівських родин, династій, молодіжного руху. Широко висвітлюється діяльність громадських організацій  підприємства – воїнів-інтернаціоналістів, ради ветеранів, ліквідаторів на ЧАЕС. Публікуються спогади ветеранів про будівництво заводу, про участь в масштабних раціоналізаторських розробках та впровадженнях.  Газета підпорядковується відділу маркетингу на підприємстві, оскільки виконує й поставлені маркетингові завдання популяризації продукції.

 Ірина Стегній:

Робота в газеті була першою серйозною і відповідальною роботою в моєму житті. Більше того, цей досвід мене багато в чому сформував як особистість, як фахівця. Особливо продуктивною була співпраця з Андрієм АВДЄЄНКО – начальником відділу маркетингу. Тоді газету перевели до структури відділу маркетингу й сприймалася вона як частина всього заводу. Відповідно до цього розуміння газета й формувалася. Хімпромівський досвід відіграв важливу роль в моєму професійному становленні, тому щиро бажаю й газеті, і всьому колективу хіміків успіхів і процвітання!

2008-2009 рр.

Газета «Хімік» помітно розширилася, стала публікуватися на 8 сторінках. Поповнився і штат редакції газети – головний редактор, редактор, кореспондент, коректор. Головним редактором призначений Сергій Васильович МОША. Газета є елементом діяльності всієї прес-служби підприємства, яку очолювала Наталія Михайлівна СОНІНА. Відновлюється робота радіомовлення – в ефір щодня виходить радіо «Хімік», за діяльність якого відповідала редактор Олена Миколаївна ВЕСНИЧ-ШЕВЧЕНКО.

У газеті друкуються аналітичні матеріали, художньо-публіцистичні жанри про життя колективу та окремих його працівників, новини міста й області, статті про інші підприємства хімічного профілю. Свого часу діяв зворотній зв’язок з працівниками цехів і підрозділів через «Скриньки запитань та пропозицій», які розміщені на прохідних заводу  з метою встановити неформальний діалог працівників та керівництва підприємства. Нині подібна практика втратила свою актуальність, усі хвилюючі питання працівники озвучують під час колективних зустрічей з адміністрацією та профкомом в рамках підбиття підсумків виконання умов колективного договору за перше півріччя чи за рік.

2009 р. – донині

Кризові роки на підприємстві, простої у виробництві відображаються і на організації роботи газети «Хімік». Штат суттєво скорочується, редактором газети призначається Наталія КУР’ЯНОВА, яка до цього рік працювала позаштатним кореспондентом в газеті. Нині згідно штатного розпису газета підпорядковується кадровій службі підприємства. Питаннями верстки газети опікуються фахівці бюро репрографії загального відділу – Тетяна Василівна БАКРО (нині на пенсії), Юрій Володимирович СЛАСТУШЕВСЬКИЙ, Марина Сергіївна ЦЕВІЛЬ.

За останні вісім років впроваджувалися різноманітні експерименти з форматом газети та текстовим наповненням. На сторінках хімпромівської багатотиражки публікуються нариси про численні модернізації та реконструкції в цехах, виробничі перемоги, конкурси на кращих за професією, вир яскравих подій у ПК «Хімік», насичений відпочинок у таборі «Зоряний», оздоровлення в санаторії-профілакторії та інші складові багатоманітного соціально- економічного життя ПАТ «Сумихімпром».

З електронною версією газети можна ознайомитися на корпоративному сайті ПАТ «Сумихімпром».

З нагоди 55-річного ювілею газети редакція проводила вікторину на кращого знавця історії заводу й газети. А 60-річна дата спонукала до створення нового, ювілейного формату нашої багатотиражки.

Газета «Хімік»  прагне бути цікавою своїм читачам, залишатися не лише інформативним вісником, а й елементом нерозривного зв’язку поколінь хіміків. Зберігаючи кращі традиції, ми прагнемо до новаторства та удосконалення. Адже невпинний рух вперед на хвилях сучасності – це знаковий пріоритет всього трудового колективу хіміків.

Матеріали зібрані за допомогою завідуючого музею трудової слави ПАТ «Сумихімпром» Петра ПРЯДКИ