40003, Україна
м. Суми, вул. Харківська, п/в 12
Комерційна служба
+38 (0542) 67-42-14


Хімпром – в історії розбудови міста

З нагоди 362-ї річниці м.Суми доцільно згадати яку значущу роль відіграв Сумський суперфосфатний завод у становленні та розвитку інфраструктури обласного центру.

Саме «Хімпром» першим подав приклад участі промислових підприємств у розвитку міста Суми. До того ж, порівняно з іншими підприємствами міста,  зробив найбільший фінансовий внесок у розбудову Сум. Це – визнаний факт, підтверджений численними архівними документами.

Перші будинки для хіміків з’явилися ще в кінці 40-х –на початку 50-х років минулого століття в селищі «Аварійному» біля станції Баси. Але вони потрапили в санітарну зону, тому в 70-90-х роках близько 600 сімей з Басів було переселено в м.Суми – до будинків, зведених за кошти заводу. У 1950-58 рр. на виділеному майданчику в 50 га в районі Пришибу розгорнулося будівництво хіммістечка, яке було включене в генеральний план забудови міста Суми.

Саме через «Хімпром» прийшов і газ до Сум. Спочатку, у 1963 році, з Шебелинки було проведено газ на суперфосфатний завод, а вже потім його підвели до міста.

У 1966 році відкрито технічне училище №1 на 600 місць з майстернею та гуртожитком, яке стало базовим в підготовці кваліфікованих кадрів, згодом ці заклади та збудованийбасейн було передано СумДУ. Пізніше збудували нове ПТУ-1 (нині – СПХТЛ) по вул. Прокоф’єва на 720 місць з майстернею, плавбасейном  і спортивним комплексом.

З початку 70-х років велося будівництво п’ятиповерхових будинків в районі Хіммістечка, вздовж вулиць Харківська, Р-Корсакова, Охтирська, П.Комуни (нині – Сергія Табали).  Це були цегляні й панельні будинки, де на перших поверхах знаходилися магазини, підприємства побуту, аптеки, пошти, поліклініки, ощадні каси, бібліотека, дитячі клуби та ін.

Для потреб міста збудовано «Хімпромом» і передано у комунальну власність десятки будівель соціального призначення, серед яких:

– все житло, збудоване на Хіммістечку;

– 27 житлових будинків на 2553 квартири, загальною площею 114,9 тис. кв.м. в лівобережній частині міста;

– 11 будинків для малосімейних на 1076 квартир;

– 8 гуртожитків для одинаків на 1563 місця;

– 12 дитячих садочків на 3251 місць;

– лікувальні корпуси поліклініки №5;

– 8 шкіл на 1000-1500 учнів кожна;

– мости через Псел (Харківський та по об’їзній з

вул. Прокоф’єва, Баранівський міст) та Васильківський – через шляхопровід;

– тролейбусна лінія до заводу ГТВ-2.

До того ж, у «Хімпрому» завжди була багата своя соціальна інфраструктура: медико-санітарна частина, готельний комплекс «Хімік», будинок культури «Хімік», лижна база, дитячий табір «Зоряний», санаторій-профілакторій «Олдиш». Приємно, що і донині ПАТ «Сумихімпром» залишається єдиним в місті підприємством, яке тримає під своєю опікою потужний комплекс закладів соціального значення.

За вагомий внесок та сприяння розбудові м.Суми тодішній генеральний директор ВО «Хімпром» Олександр КРАВЧЕНКО був удостоєний високого звання «Почесний громадянин м.Суми».  26 вересня Олександру Йосиповичу виповнилося б

88 років…Пам’ятаємо…


SKMBT_C20317091507050_

Під фото:

Перший будинок для хіміків побудований у центрі міста у 1958 році – на розі вулиці Леніна (нині – Соборна) та Червоної площі (нині – Покровська).

SKMBT_C20317091507051_

Під фото:

Дитячий садок «Чарівний замок» на проспекті

Михайла  Лушпи збудований за кошти Хімпрому